خانه / دسته‌بندی نشده / تعمیر و نگهداری پیشگیرانه در اتومبیل

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه در اتومبیل

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه در اتومبیل

احتمالا تعمیرات پیشگیرانه و منظم، تنها چیزی است که می توانید به عنوان یک دارنده خودرو انجام دهید تا بتوانید خودرو را سرپا و سالم نگه دارید و همچنین برای تعمیرات در آینده صرفه جویی کنید. با این حال، هر کسی دقیقا نمیداند که چگونه نگهداری پیشگیرانه انجام دهد، چه کاری باید انجام دهد و چه زمانی باید این کار را انجام دهد. پس بیایید آن را روشن کنیم و بعضی راهنمایی هایی را که برای هر وسیله نقلیه قابل  اعمال می باشد، به شما ارائه دهیم.

هر کسی که تا به حال بر روی ماشین ها کار کرده و  یا کلی پول در این راه خرج کرده است تا اتومبیل خود را تعمیر کند به شما می گوید: تعمیرات پیشگیرانه را نادیده نگیرید. اصول اولیه، مانند تعویض روغن ، بررسی فشارهای تایر و بازبینی های دوره ای, اینها مانند انجام آزمایشات منظم زیر نظر پزشک است. آنها شما را سالم نگه می دارند و به شما و کارشناسان این امکان را می دهند که در  فرصتی مناسب برای جلوگیری از مشکل جدی قبل از اینکه حاد شود, اقدام نمایید و از هدر رفت پول و زمان خود جلوگیری نمایید.

ابتدا کتابچه راهنمای مالک را مطالعه کنید

توجه به کتابچه راهنمای خودرو را صرف نظر از دستورالعمل وسیله نقلیه ای که به راندن آن اقدام می کنید، برنامه نگهداری منظم نیز درون آن قرار دارد و شما هرگز محتاج به بهره گیری از توصیه های قدیمی و سرانگشتی محتاج نخواهید شد ، مثلا گفته می شد: “شما باید روغن خود را هر 3000 مایل را تغییر دهید”  با این حال، شما در می یابید می کنید که اغلب سازندگان واقعا پیشنهاد می کنند که روغن خود را تعویض کنید اما این توصیه, توصیه ای واضح و بر اساس کارکرد و عملکرد خودرو و نحوه نگهداری آن می باشد.در بسیاری از دستورالعمل ها نوع روغن, فیلتر, سوخت و کیفیت آن و بسیاری دیگر از تجهیزات مصرفی قید می گردد که با رعایت آنها عمر مفید خودرو بالا می رود و عملا در زمان و هزینه خود صرفه جویی می نمایید.

هر خودرو به یکسری اقدامات پیشگیرانه نیاز دارد

اقدامات پیشگیرانه اگر چه هزینه اندکی در بر خواهند داشت اما همیشه در بلند مدت منافع شما را در پی خواهند داشت.

  • بازرسی دروره ای خودرو را در برنامه خود بگنجانید می توانید در بازرسی ها این موارد را بررسی کنید: اطمینان حاصل کردن از کارکرد درست چراغ ها, فشار باد لاستیک ها جهت عملکرد درست در هنگام حرکت خودرو و صرفه جویی در استهلاک لاستیک ها و سوخت, تمرکز روی صداهای ایجاد شده در خودرو و بررسی علت صداهای عجیب و غریب, برریس میزان سایش در لاستیک ها و بریدگی و ترک ها در سطح آن
  • سطح مایعات و میزان آنها را بررسی کنید و در مورد آنها اطلاعات لازم را یاد بگیرید. این مایعات شامل سطح و کیفیت روغن هیدرولیک و موتور, سطح و کیفیت شیشه شور ها, سطح و کیفیت آب رادیاتورها و سیستم خنک کننده, روغن ترمز, روغن های هیدرولیک, میزان ضد یخ. در صورت بروز نشتی مایعات, حتما به نشتی مایعات توجه کنید و آنها را نادیده نگیرید.
  • تسمه تایم ها و سایر تسمه ها را به موقع کنترل کنید و در خصوص تسمه تایم ها با نظر مکانیک معتمد خود اقدام نمایید و معمولا هر 60.000 مایل نسبت به تعویض آنها اقدام نمایید.
  • روغن موتور را چک کنید و صرفا به اعداد و ارقامی که عرف هستند توجه نکنید. مثلا هستند بسیاری از افراد صرفا به کیلومتر طی شده خودرو جهت تعویض روغن اعتماد می کنند در صورتی که باید به صورت دوره ای کیفیت روغن را از لحاظ رنگ, بو و میزان غلظت آن سنجید.
  • باتری خودرو را چک کنید و نسبت به تمیز نمودن آن و بررسی عدم وجود نشتی اقدام نمایید.
  • برف پاک کن ها را بررسی کنید و آنها را تمیز کنید و در صورت لزوم آنها را تعویض نمایید. بسیاری از رانندگان به آنها تجهی ندارند و از پشت شیشه کثیف به رانندگی اقدام می نمایند که این امر بسیار خطر ناک است. همچنانکه افراد عینکی نیاز دارند که دائما مراقب تمیزی شیشه عینک خود باشند شما هم باید به تمیزی شیشه ها اهمیت بدهید.
  • فیلتر هوای اتاق علی رغم ظاهر ساده اش می تواند در راحتی استفاده بسیار تاثیر گذار باشد پس به آن توجه نمایید و به موقع آن را تعویض کنید.
  • فیلتر هوای موتور را با توجه به شرایط رانندگی خود و مسافت پیموده شده و همچنین با توجه به دستور العمل قید شده در دفترچه راهنمای خودرو به موقع تعویض نمایید. مثلا شخصی که بیشتر وقتها در ترافیک رانندگی می کند نسبت به شخصی که در جاده رانندگی می کند زودتر باید نسبت به تعویض ان اقدام نماید.
  • نسبت به کنترل تایرها و بالانس نمودن آنها اقدام کنید.
  • شمع ها را بررسی کنید و از سلامت جرقه زدن آن اطمینان حاصل نمایید. در غیر اینصورت مصرف سوخت خودرو بالا می رود و خودرو کارایی لازم را نخواهد داشت.

درباره ی طیب ملکی

مطلب پیشنهادی

مقایسه2017 Honda Civic VTi-LX v Hyundai i30 SR

دو نوع از نسل جدیدی که برای هر نام تجاری بسیار مهم هستند، در شرایط ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*